Od davnih vremena pa sve do danas masaža se koristila kao pomoć pri lečenju. Brojni dokazi o primeni masaže dolaze iz najstarijih civilizacija. U devetnaestom veku naučno je opisano dejstvo masaže i tada ona postaje deo fizikalne medicine, ali i potreba svih nas. Bez obzira sa kog podneblja dolazi, sa kojom tradicijom i kulturom je povezana ono čemu se teži je uspostavljanje i očuvnje ravnoteže tela, uma i duše, dobrog zdravlja i relaksacije. U svojoj filosofiji postavlja uslov da se svakom čoveku treba približiti kao jedinstvenoj, nedeljivoj celini i isključivo prema njegovom senzibilitetu, problemu, godinama, potrebama kreirati. Na taj način ona ima svoje mesto i u preventivnom, i u terapeutskom ali i u kozmetičkom smislu. Na fizičkom nivou, dobro iskreirana masaža ima uticaj na sve strukture našeg tela.
Dodir je važan deo svake masaže jer predstavlja komunikaciju između osobe i fizioterapeuta, kako bi se odredio optimalan pritisak za svaku osobu, kao i problematično područje. Prvi uticaj će ostvariti na kožu, na rad njenih lojnih i znojinih žlezda, ali i krvnih sudova. Poboljšanje celokupne cirkulacije i limfnog sistema će obezbediti bolju razmenu hranljivih materija, ali i eliminaciju štetnih produkata metabolizma. Napeti mišići tela se vraćaju u stanje optimalnog tonusa, bolovi često prouzrokovani pritiskom istih na nervne završetke popuštaju. Sami zglobovi postaće rasterećeniji i pokretljiviji. Sve to blagotvorno će delovati na rad srca, pluća i creva.
Masaža kao veština funkcionalnog dodira se može podeliti na više tipova u zavisnosti od ciljeva kojima se teži, od eliminacije bolnih stanja kao što su su migrene, bolovi u leđima, stomačni grčevi, preko tretiranja neuroloških stanja (lumboišialgija, nervna napetost, nesanica, deprsija), sportskih povreda, posturalnih deformiteta, stanja nakon preloma, pa sve do anticelulit masaža i masaža trudnica i beba.
U našem centru insistiramo na individualnom pristupu u odabiru tipa i dinamike masaža u zavisnosti od potreba klijenata, a kategorizujemo ih u nekoliko grupa.
Sa ciljem odmora i relaksacije primenjuje se RELAX MASAŽA . Ona hrani, regeneriše i budi vitalnu snagu, a deluje i na psihu i mirisno čulo putem mirisnih ulja. Pokreti fizioterapeuta su laganiji, i po tipu odgovaraju klasičnoj medicinskoj masaži.
ANTISTRES MASAŽA je klasična medicinska masaža koja akcenat stavlja na određene delove tela kao što su glava, lice, dlanovi i stopala. Stimulacijom centralnog nervnog sistema teži oslobađanju od telesne i emotivne napetosti.
TERAPIJSKA MASAŽA (vezivno-tkivna masaža) namenjena je lečenju bolnih stanja mišićno-koštanog sistema ili za održavanje njegovog stanja nakon poboljšanja ili izlečenja.
Pokreti fizioterapeuta su čvršći i intenzivniji te prodiru dublje u tkivo nego u klasičnoj medicinskoj masaži. Pospešuje se cirkulacija i opuštanje mišića leđa i vrata, otklanja stres i opuštajuće deluje na sve blokade u telu. Najčešći simptomi kod kojih se primenjuje ova vrsta masaže: bol, napetost i ukočenost vrata, ramenog obruča, grudnog koša i donjeg dela leđa, otvrdnuća u obliku čvorića u mišićima, oslabljeni mišići (atrofija), ograničenja kao posledica zadebljanja i skraćenja tkiva i ožiljaka, potiljačne glavobolje.
Kada je masaža dovoljno duboka i energična možemo delovati na mišiće. SPORTSKA MASAŽA će doprineti njihovom rasterećenju i opuštanju ligamenata i vratiti telesnu snagu.
MANUELNA LIMFNA DRENAŽA je tehnika masaže kojom se uspešno rešavaju limfni edemi. Ona se bitno razlikuje od klasične masaže i sadrži komleksne zakonitosti u načinu izvođenja, pa je potrebo da osoba koja izvodi bude medicinski edukovana. Manuelna limfna drenaža deluje na vegetativni nervni sistem, a posebno na parasimpatikus što kod pacijenta izaziva relaksaciju, a često i san. Tokom manuelne limfne drenaže poboljšava se cirkulacija celog tela bez obzira na mesto gde se izvodi. Nakon manuelne limfne drenaže povećava se i diureza. Ukoliko se tokom tretmana javi znojenje to je znak da je cirkulacija preopterećena, tretman se prekida i može se nastaviti tek posle nekoliko dana odmora.
ANTICELULIT MASAŽA se najčešće u sinergiji sa nekim drugim anticelulit tretmanom ili samostalno uspešno koristi u ciljanom tretiranju celulita u kritičnim zonama, tipično trbuh, struk, nadlaktice ili noge. Anticelulit masaža se od klasične masaže razlikuje po svojim specifičnim pokretima i potrebno je da je radi specijalno obučen fizioterapeut. Koliko će biti čvrsti pokreti fizioterapeuta zavisi od stadijuma celulita pacijenta. Ako je koža jako osetljiva i postoji mogućnost njene povrede (stvaranja, pucanja kapilara...) započinje se blažim oblikom masaže.